جشن شب چله و كريسمس براي فارسي‌ آموزان غيرايراني مؤسسۀ لغت نامۀ دهخدا و مركز بين‌المللي آموزش زبان فارسي دانشگاه تهران برگزار شد:
جشن شب چله و كريسمس،  چهارشنبه بيست و هشت آذر ۱۳۹۷ به صورت نمادين براي فارسي‌آموزان غير ايراني مؤسسۀ لغت نامۀ دهخدا و مركز بين‌المللي آموزش زبان فارسي دانشگاه تهران در تالار افشار اين موسسه برگزار شد. در ابتدا دكتر علي درزي رئيس موسسه ضمن تبريك شب چله و كريسمس، در خصوص ارتباط بين اديان الهي و جايگاه حضرت عيسي مسيح در قرآن مجيد مطالبي را بيان كردند و سپس خانم دكتر پگاه خديش از اعضاي هيات علمي موسسه، به بررسي آيين كهن  شب چله، تاريخ و آداب و رسوم آن پرداختند.
در ادامه نامبا ماساهيرو، ميتسوهيرو ناماساوا، شوري اوتا، مامي ناگاشيما، يوي ايگاراشي، فوميكا ناكاتاني، موكا اوكاوا و ساواكو ايشي به عنوان گروه موسيقي «صداي زمستان ژاپن» متشكل از فارسي‌آموزان ژاپني مركز، دو قطعه موسيقي ژاپني كردند. اسما كماس از كشور الجزاير مطلبي را با عنوان زن در اسلام و جايگاه حضرت مريم بيان كرد. بخش خاطره‌خواني توسط جي‌ام عبدالرشيد از بنگلادش،‌ فرناز ختايي از ايران، استفان گل از آلمان برگزار شد. ماكسيم جوان از فرانسه و ناتالي موريس از آمريكا اجراي شعرخواني را بر عهده داشتند و ماكسيم جوان از فرانسه، مصطفي شيخ و فاطيما شيخ از پاكستان يك نمايش طنز را اجرا كردند و پس از حافظ خواني كنتارو اندو از ژاپن، قطعه  موسيقي «بهار دلنشين» از ساخته‌هاي مرحوم روح الله خالقي توسط ساواكو اشي از ژاپن(سه‌تار)، رونان گراندادم از فرانسه (آواز) و ناديا بيستروويچ از كرواسي(همخوان، رهبر گروه) و همراهي ظهير تهراني(تنبك) ومهدي تجلي(سه تار) با تنظيمي متفاوت اجرا گرديد.
در اين برنامه طبق رسوم شب يلدا،‌ هديه‌اي از طرف موسسه مزين به يك بيت از حافظ براي هر كدام از فارسي‌آموزان به عنوان تفال شب چله تقديم گرديد و خوانش اين اشعار توسط تعدادي از فارسي‌آموزان پايان بخش برنامه سالن بود. در ادامه از فارسي‌آموزان با  آداب مرسوم شب چله، پذيرايي به عمل آمد و فارسي‌آموزان در كارگاه خوشنويسي(فرامرز افشار) وساير برنامه‌ها شركت كردند. حضورفعال فارسي‌آموزان موسسه در اجراي كامل بخش‌هاي جشن شب چله به زبان فارسي، از ويژگي‌هاي ارزشمند اين برنامه بود.